Melih Ödemiş 24.10.2013 - 14:04’de yazdı, Kategori : Blog, GİRİŞİMCİLİK

world internetTürkiye’de internet girişimciliği konusunda, gelişmiş ülkelere göre biraz daha geriden geliyoruz. Haliyle birtakım pazarlarda, bazı iş modellerinin dünyadan birebir kopyalanması ya da benzerlerinin geliştirilmesi beklenebilir bir gelişme. Özelikle e-ticaret gibi internet girişimciliğinin başını çeken bir takım iş modellerinde dünyada da benzer iş modellerinin birebir kopyalanması sadece Türkiye’de yaşanmıyor. Bu tarz girişimler tüm pazarlarda görülüyor. Ancak biz daha çok yaratıcı girişimciler olarak daha inovatif projeler üzerinde çalışmalıyız.

Gelişen pazarların bir noktadan açılması gerekir. Pazarın açılması için de ila inovatif projelerin olması gerekmiyor. Klasik ticarette Türkiye’de en çok neyin ticareti yapılıyor, giyim, perakende vs. bunların hepsinin sanala geçirilmesini ve bunlar yapılırken de yurt dışında çalışan modellerin Türkiye’de kopyalanmasını görmek gayet doğal. O nedenle bunu yadırgamamak lazım. Ama her pazarın her kendine özgü birtakım değerleri, normları, kabulleri var. Dolayısıyla bir iş modelini lokalleştirirken bunu kopyalasak da inovatif olarak yapsak da pazarın lokal dinamiklerine çok dikkat etmek gerekiyor.

Bu tip iş modellerine soğuk bakmıyoruz,; ama ülkenin demografik yapısını, coğrafi yapısını, lokal kültürlerini dikkate alarak
yapmakta çok büyük yarar var.

Hakkında

Yemek Sepeti Kurucu Ortağı

WiSE'IN DİĞER VİDEOLARI

BENZER VİDEOLAR