Mehmet Y. Yılmaz 30.05.2013 - 16:23’de yazdı, Kategori : Blog, MEDYA

media-typewriter-shuttershock-ubj-610Yeni medya düzeni 2 önemli değişimi beraberinde getirdi. Bunlardan biri medyanın demokratikleşmesi, yani herkesi birer kanala sahip olabiliyor olması, diğeri ise bilgi paylaşımı sayesinde eğitimin dört duvar arasından çıkması.

Medya internet ile birlikte demokratikleşti. Eskiden bir gazeteye sahip olmak ya da TV kanalı kurabilmek için büyük sermaye gerekliydi. Tekelleşme yoğun olduğu için büyük kartellerle rekabet etmek imkânsızdı. Zaten birçok denemenin de sermaye yetersizliği nedeniyle sonuçsuz kaldığına tanık olduk.

Oysa şimdi 3-4 çalışkan insan, çalışan bir kamera ve internet sunucusu başarılı olmak için yeterli. Söyleyecek sözü olanlar için bir platform bir ortam var artık.

Yeni medya düzenindeki ikinci önemli değişim eğitimin dört duvar arasından çıkmasıdır. İnternette çok sayıda eğitici videolar bulabilmeniz mümkün. Basit bir konu hakkında çok pratik bilgiler edinerek bir şeyler yapabilir hale geliyorsunuz.

Örneğin ben izlediğim bir video sayesinde Bodrum’daki evimin bahçesinde küçük bir yabani zeytin ağacına aşı yaptım. Bunun gibi birçok konuda isteyen herkes internet sayesinde bilgi sahibi olabiliyor.

Hakkında

Hürriyet Gazetesi Yazarı

WiSE'IN DİĞER VİDEOLARI

BENZER VİDEOLAR