Kanada’da üniversite okumanın avantajları

Kanada’da üniversite okumanın avantajları

İsmail İnce Tarih : 27 Mayıs 2017

Kanada Kültür Merkezi Müdürü İsmail İnce, Kanada’da üniversite okumanın avantajlarını Wise TV’ye anlattı.

İnce, “Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin en önemli avantajı dünyanın her yerinde çalışabilme imkânlarına sahip olmalarının önünü açmaktadır. Kanada üniversitelerinin prestijli olması iş bulabilmeyi daha da kolaylaştırmaktadır” dedi.

Yurtdışından kabul alan öğrencilerin başarısındaki etkenler nelerdir?

Yurtdışından kabul alan öğrencilerin başarısındaki etkenler nelerdir?

İsmail Topkaya Tarih : 09 Ocak 2017

Akademist Uluslararası Eğitim Danışmanı İsmail Topkaya, yurt dışından kabul alan öğrencilerin başarısındaki etkenlerin neler olduğunu Wise TV’ye anlattı.

Topkaya, “Başarı tek bir faktör değil, farklı farklı etkenler var. Bunun en önemlisi okul. Yani öğrencinin bulunduğu okul diğer okullarla karşılaştırılmıyor. Sizi bir aday olarak mezun olduğunuz okuldaki öğrencilerle karşılaştırıyorlar. Dolayısıyla bir öğrenci eğer bir devlet okulu veya herhangi bir özel okuldaysa ben neden şu okulda değilim, şu okuldaki öğrencilerin skorları beni nasıl etkileyecek, onlardan daha mı fazla yapmalıyım endişesini taşımamalı. Onun yerine kendi bulunduğu okulun avantajlarını ve dezavantajlarını düşünmeli. Örnek vermek gerekirse bir okulda çok zor dersler yoksa, akademik müfredat yoğun değilse öğrenci onunla yetinmemeli, dışarıdan da bazı dersler alma yoluna gitmeli. Yani bu bir takım online platformlar olabilir yada civardaki bir üniversiteden ders alabilir. Şuanda YÖK sistemi de buna izin veriyor. Ama çocuklar maalesef bunu bilmiyorlar. Lokal dediğimiz yani bir öğrenci Beşiktaş’ta yaşıyorsa İTÜ veya Yıldız Teknik’ten ders alabilir öğrenciler. Gidip bunun başvurusunu yapsın. Okul bana yeterli demesin. Okul ortalaması en önemli faktörlerden bir tanesi. Uluslararası sınavlar var, çeşitli dersler var. Öğrencinin bunlardan iyi notlar alması gerekiyor. Ayrıca öğrencinin okul içi ve okul dışı faaliyetlerde aktif rol alması gerekiyor. Sadece bir şeyin katılımcısı değil de  onu başlatan onu başkalarına da aktaran öğrenci olması gerekiyor. Bunun yanında sosyal sorumluluk projeleri önemli. Bunların toplamından ortaya çıkan toplam kaliteye bakıyorlar. İlaveten belki başvuru mektuplarını ekleyebiliriz” diyerek kabul şartlarındaki etkenleri sıraladı.

 

Liseler öğrencilere yurtdışı üniversite eğitimine gitmeleri için neleri sağlamalı?

Liseler öğrencilere yurtdışı üniversite eğitimine gitmeleri için neleri sağlamalı?

İsmail Topkaya Tarih :

Akademist Uluslararası Eğitim Danışmanı İsmail Topkaya, liselerin öğrencilerin yurt dışı üniversite eğitimine gitmeleri için neler sağlamaları gerektiğini Wise TV’ye anlattı.

Topkaya lisenin öğrenciye olan yeterliliğinin önemli bir kriter olduğunu söyleyerek, “Öğrencimiz dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesine girmek istesin, bunun için bulunduğu lise ona bu yeterliliği veriyor mu vermiyor mu sorusuna bakmamız gerekir. Bu 10 üniversitenin baktığı birinci şart okulun sunduğu yada verdiği müfredatın zorluk derecesi. Öğrenci okulda en zor dersleri alıyorsa kolay dersleri tercih eden bir öğrenciye göre daha fazla şansı var demektir. Dolayısıyla okul öğrenciye esnek programlar sunabilmeli. Yani öğrenci matematik fen müfredatını seçebilmeli ve onun içinde de farklılaşabilmeli. Yani okul her öğrenciye set bir müfredat vermemeli. Biz ona asansör sistemi diyoruz. Yani 9. sınıftaki bir öğrenci 12. sınıftaki öğrenciyle aynı dersi alabilmeli. Bu nasıl olacak? Matematikten çocuk 9. sınıftayken çok ileri bir seviyedeyse 12. sınıf dersini alabilir. Ve 9. sınıftaki öğrenci 12. sınıfa geldiğinde üniversite derslerini alabilir daha lisedeyken.Böylelikle üniversiteyi kısaltmış olur. Bu şekilde müfredat sunan bir okul hem daha kaliteli öğrenciyi kendisine çekmiş olur, hem de fiyat ve ücret politikasında farklılaştırmaya gidebilir” dedi.

Öğrenciler yurtdışındaki üniversitelere gitmek için nasıl hazırlanmalılar?

Öğrenciler yurtdışındaki üniversitelere gitmek için nasıl hazırlanmalılar?

İsmail Topkaya Tarih :

Akademist Uluslararası Eğitim Danışmanı İsmail Topkaya, öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelere gitmek için nasıl hazırlanmaları gerektiğini Wise TV’ye anlattı.

Yurt dışındaki üniversitelere hazırlanma mevzusuna sadece belli sınavlar olarak bakmadıklarını söyleyen Topkaya, “O sınavların dışında bulundukları okullardaki başarısı önemli. Yine matematik, fizik, kimya var. Ama bu kez bir sınav değil okul başarısı, yani okulda diğer arkadaşları içindeki başarısı ön plana çıkıyor. Mezun olan 100 tane öğrenci varsa kendi okulunda, bu yüz öğrenci içindeki sıralaması çok önemli. İngilizceye çok önem versinler, farklı alanlarda okusunlar. Sosyal bilimlerde kariyer düşünen bir öğrenci, matematik, fizik, kimya bilmem gerekmiyor bu alandaki gelişmeleri takip etmesem de olur algısına kapılmamalı. Artık dünyada meslekler ve bölümler iç içe girmiş durumda. Dolayısıyla farklı alanlardan da çocuğun entelektüel bilgi birikimi olması gerekiyor. Yüz yüze gerçekleştirilen interwiew dediğimiz görüşmelerde sadece öğrencinin ilgi alanı değil farklı alanlardan da sorular geliyor. Mühendis olmak isteyen bir çocuğa edebiyattan da sorular soruyorlar. Yada o konuda neler biliyorsun tarzında sorular geliyor” diyen Topkaya, öğrencinin birçok alanda kendisini geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler mülakatlara nasıl hazırlanmalılar?

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler mülakatlara nasıl hazırlanmalılar?

İsmail Topkaya Tarih :

Akademist Uluslararası Eğitim Danışmanı İsmail Topkaya, yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin mülakatlara nasıl hazırlanmaları gerektiğini Wise TV’ye anlattı.

Topkaya mülakatların okuldan okula farklılaşma gösterdiğinin altını çizerek, “Her okulun mezunları interwiew yapılıyor. Genelde yüz yüze yapılıyor, Skype üzerinden de yapılabiliyor. Öğrenci daha öncesinde gerçek bir interwiew yapıyormuş gibi  ailesiyle yada arkadaşlarıyla buna benzer biçimde sorular sorarak yüz yüze yada kamera karşısında deneyimleyebilir bunu. Benzer soruları kendisine sordurabilir ve buna hazırlanabilir. Genel sorulan soruların başında, öğrencinin tutkulu olduğu ve en çok neyi yapmak istediği sorusu geliyor. Bunun altını doldurmak gerekiyor. Neden o bölümün seçildiğinin altının dolu olması gerekiyor. Yaptığı faaliyetlerin, aktivitelerin, ortaya koyduğu projelerin okuduğu bölümle ilgisi olması gerekiyor. Okumak istediği üniversitenin o sahada yaptığı çalışmaları takip etmesi gerekiyor. Üniversitenin son 10 yılda yaptığı çalışmaları gözden geçirirse daha derin bir bilgiye sahip olacaktır. Aynı zamanda belli bir bölümle alakalı soruların yanında dünyayı da öğrencinin iyi bilmesi gerekiyor” diyerek genel kültür anlamında da öğrencinin kendisini geliştirmiş olması gerektiğini belirtti.

New SAT sınavı eski sisteme göre ne gibi değişiklikler gösteriyor?

New SAT sınavı eski sisteme göre ne gibi değişiklikler gösteriyor?

İsmail Topkaya Tarih :

Akademist Uluslararası Eğitim Danışmanı İsmail Topkaya, New SAT sınavının eski sisteme göre ne gibi değişiklikler gösterdiğini Wise TV’ye anlattı.

Topkaya SAT sınavının her 10 yılda bir değiştiğini belirterek, “Yani 30-35 yıldır yapılan bir sınav. Başarıyı ölçen daha doğrusu öğrencinin İngilizce ve matematik bilgisini ölçen bir sınav SAT. En son 1996, 2006 ve 2016 itibariyle değişmiş oldu. New SAT sınavında değişen şey şu oldu aslında, öncesinde yanlış yapılan sorulara bir ceza vardı. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyordu, artık herhangi bir ceza yok. Öğrenci yanlış yaptığı sorulardan cezalandırılmayacak. Öncesinde çok zor kelimeler soruluyordu, 20’ye yakın kelime vardı. Bu kelimeler 1800’lü yıllardan Shakespear döneminden kalma kelimeler olabiliyordu. 3000 tane kelime içinden 20 tane kelime soruluyor ve bu kelimeleri bilmesi gerekiyordu öğrencinin, bunlar artık kaldırıldı. Bunların yerine günlük hayatta kullanılan gazetelerde, edebi metinlerde yada sosyal bilimcilerin kullandığı bir takım materyallerde geçen kelimeler soruluyor. O kelimeler pasajların içine yedirildi. Tavsiyem şu öğrencilere, bol bol okusunlar ve bunu hayatlarının parçası haline getirsinler. Bir şey okumanın doğru zamanının ve doğru yerinin olmadığı düşüncesiyle her zaman ve her yerde mutlaka okumaya vakit ayırsınlar” diyerek öğrencilere sınav için tavsiyelerde bulundu.