Türkiye’de barter şirketlerinin başarılı olabilmesi için nasıl bir yol izlenmeli?

Türkiye’de barter şirketlerinin başarılı olabilmesi için nasıl bir yol izlenmeli?

Tuğba Kabil Türk Tarih : 06 Kasım 2015

AK BARTER Operasyon Müdürü Tuğba Kabil Türk, Türkiye’de barter şirketlerinin başarıyı yakalayabilmek adına yapmaları gerekenleri Wise TV aracılığı ile anlattı.

Barter şirketlerinde uygulanan yüksek fiyatlarla başarı sağlanamayacağına dikkat çeken Tuğba Kabil Türk: “Yurtdışında da barter şu an çok gündemde. Türkiye’de birçok barter şirketi var. Aslında bu sisteme 1995 yılında başlandı. Şu an bakıldığında İstanbul bölgesinde belki birçok barter şirketi var ama bunların ayakta kalması adına sağlam ve doğru işler yapabilmek çok önemli. Barter deyince 1’e 2 katıp çok yüksek fiyatlar sunuluyor ve bu da barterı engelliyor. Burada önemli olan ise fiyatı çok iyi belirleyebilmek yani bir müşteriye bir ürünü satarken bunların fiyatlarının satış ofislerinde olan fiyatla entegre olması gerekiyor. Çünkü barter yüksek olduğu zaman kullanılabilecek bir sistem değildir, firma bunu bir süre sonra talep etmeyecektir” dedi. Tuğba Kabil Türk ayrıca barter şirketlerinin işleyiş biçimine ve kazançlarını nasıl belirlediklerine de değindi: ” Barter şirketleri bunu niçin yapıyor? Burada bizim kar marjımız ne, ne kadar kazanıyoruz? Şöyle ki biz üye olan firmalardan yıllık üyelik bedeli alıyoruz. Bunu isterse sunmuş olduğu mal ya da hizmetle de ödeyebiliyor. Ayrıca biz aracılık ettiğimiz zaman komisyon alıyoruz. Bu şekilde çalışan bir şirketiz.”

AK BARTER’da sistem nasıl işliyor?

AK BARTER’da sistem nasıl işliyor?

Tuğba Kabil Türk Tarih : 22 Ekim 2015

AK BARTER Operasyon Müdürü Tuğba Kabil Türk, AK BARTER olarak nasıl bir sistem ile firmalara hizmet sunduklarını Wise TV’ye anlattı.

AK BARTER’ın  bir takas sistemi ile çalıştığına dikkat çeken Türk: “AK BARTER olarak öncelikle iki firmayı bir araya getiriyoruz. Bu iki firmanın çalışabilmesi için bizim sistemimize üye olması gerekiyor. Bizim sistemimize üye olduktan sonra bizim 1000’i aşkın müşteri portföyümüz var. Biz biraz da danışmanlık şirketi gibi üye olan firmanın brokerlığını yapıyoruz. Her firmanın sektörel anlamda faaliyetine göre bir broker arkadaş atıyoruz ve bu anlamda çalışma yapıyoruz. İki firmayı bir araya getirdik ve bir ticaret olduğu zaman bu işlemin ödeme aracı olarak bizim barter çekimizi kullanıyor firmalar. sistem çok geniş bir sistem yani sistemde gayrimenkulundan tutun matbaa hizmeti, turizm, inşaat vb. gibi bütün sektörler yer almakta. 55 sektöre hizmet ediyoruz. Bu anlamda çok geniş çaplı bir sistem” dedi.

AK BARTER’ın aynı zamanda varlık yönetimi yapan bir firma olduğunu belirten Türk: “Borç kapama hizmeti veriyoruz. Firmaların atıl kalmış ürünlerini barter sistemi ile çok güzel değerlendirebiliyorlar. Biliyorsunuz şu an günümüzde insanların, firmaların, KOBİ’lerin ellerinde ürünleri ve malları oluyor ve bunu bir şekilde nakte çeviremiyorlar. Biz bu yönde finansman ortağı oluyoruz. Yani bir nevi farklı bir finansman modeliyiz. Kendimizi de bu anlamda bir bankaya benzetiyoruz. Nasıl ki bankada kişilerin bireysel olarak paraları nakit anlamında tutulup çalışma şekilleri organize ediliyor ise bizde de mal ve hizmetleri sistemde tutulup üye olan firmalara yayınlanıyor. Biz ise buna AK BARTER olarak havuz yöntemi diyoruz” şeklide konuştu.