Kayseri Büyükşehir Belediyesi akıllı şehirler çalışmaları kapsamında neler yapıyor?

Kayseri Büyükşehir Belediyesi akıllı şehirler çalışmaları kapsamında neler yapıyor?

Emre Yaylagül Tarih : 07 Ağustos 2017

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Emre Yaylagül  Kayseri Belediyesi’nin akıllı şehir uygulamalarında ne gibi faaliyetler yürüttüğünü Wise TV’ye anlattı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı şehircilik çalışmalarına kamu teknoloji Platformu’nun organize ettiği  1. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferans ile başladığını söyleyen Yaylagül akıllı şehir uygulamalarının geçmişte de var olduğunu fakat ilk kez  bir başlık altında toplandığını ifade etti. Yaylagül akıllı şehirler konferansının Kayseri’deki iştirak şirketlerinde, belediye bünyesindeki  daire başkanlıklarında, ilçe belediyelerinde  ve kamu kuruluşlarında  bir çok çalışmayı bu başlık altında toparlamak ve  bütün olarak ele almak gerektiğiyle ilgili bir farkındalık yarattığını belirterek  konferans sayesinde,  tüm akıllı şehir çalışmalarını   bir araya toplayıp, etkili bir PR çalışması yapıp iyi bir organizasyonla hareket ettikleri taktirde  büyük bir katma değer elde edeceklerini  daha net anladıklarını vurguladı. Ülkemizdeki büyük şehir belediyelerinin her birinin teknolojik altyapıya sahip olduğuna fakat birlikte hareket edilmediğine değinen Yaylagül birlikte hareket edilmesinin ve uygulamaların eksi  ve artılarının değerlendirilmesinin tüm şehirlere  ayrı ayrı fayda sağlayabileceğini ifade etti.

Yaylagül Kayseri Belediyesi’nin bu bakış açısıyla yürüttüğü faliyetleri anlatarak  belediye yetkililerinin Kayseri’deki teknoloji ile yürütülen tüm  faliyetleri bir portal altında topladıklarını, Avrupa ve Uzakdoğu da çeşitli ülkeleri ziyaret ederek örnek çalışmaları incelediklerini ve bu çalışmaların Kayseri için uygulanabilecek modellerini ortaya çıkardıklarını belirtti.

 

Akıllı şehirler konusunda belediyeler nasıl bir yol izlemeli?

Akıllı şehirler konusunda belediyeler nasıl bir yol izlemeli?

Tanay Sıtkı Uyar Tarih : 15 Aralık 2016

Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, akıllı şehirler konusunda belediyelerin nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini Wise TV’ye anlattı.

Uyar, “Bir defa akıllı şehir konseptinin dört dörtlük oturabilmesi için işlerlik kazanması için bilgilerin doğru toplanıyor olması lazım. Yani bu trafik olur, enerji olur işte enerjinin verimli kullanımı olur her çatıya konulacak güneş panellerinin elektriğinin fazlasının kentte paylaşımı olabilir, evinize girdiğinizde kullanmadığınız alanlarda elektriğin sönmesi olabilir. Mesela California’da artık caddelerde araba geçerse sokak lambaları yanıyor gibi. Bir sorunu doğru tanımlamak için ilgili kişilerin kurumların bilgi, beklenti ve taleplerinin toplanması bunların sistemli değerlendirilmesi ve değerlendirildikten sonra da uygulanmasının herkesin katılımıyla yapılması lazım. Ve bunları toplamak bir lütuf değil. Yani sadece tahsilat için sadece güvenlik için olursa o kentteki insanlar çok sıkı denetlenir ama mutlu değillerdir, çünkü bir arada yaşamaktan kaynaklanan sorunlara çözüm bulamıyorlardı. Benim tavsiyem herkes kendi kentinde yaşayan insanları, onların bilgi beklenti ve taleplerini olabildiğince toplayan, sorunları doğru tanımlayan, onlarla birlikte çözümü bulup, uygulanabilir çözümler üretip ve bütün bu karmaşık sistemi yöneten akıllı sistemler tasarlamaları lazım” dedi.

İstanbul sürdürülebilir bir akıllı şehir olma yolunda ne seviyede?

İstanbul sürdürülebilir bir akıllı şehir olma yolunda ne seviyede?

Beril Kırcı Tarih :

Proline İş Geliştirme Uzmanı Beril Kırcı, İstanbul’un sürdürülebilir bir akıllı şehir olma yolunda hangi seviyede olduğunu Wise TV’ye anlattı.

Kırcı, “İstanbul’un kat etmesi gereken uzun bir yol var. Ne kadar yatırımlar yapılsa da ne kadar belli projeler hayata geçirilse de yine de öğreneceğimiz, alacağımız birçok iyi uygulama mevcut yurt içinden olsun yurt dışından olsun. İstanbul genelinde entegrasyonu sağlamamız gerekiyor, önce insanların bilinçlendirilmesi lazım zaten kamu kurumları yeteri kadar ellerinden geleni de yapıyorlar. Ve birebir gerçekleştirdiğimiz kontaklarda da gördüğümüz kadarıyla da kamu kurumlarının yatırımları, getirdikleri projeler, sağladıklar imkânlar gün geçtikçe artıyor. Çok araştırmacı bir yapıya sahip İstanbul bu yüzden yönetim açısından oldukça şanslı. İnsanların da daha çok bilinçlendirilmesi lazım. Bir birlik olduğunu görüyorum İstanbul’da STK, kamu, özel sektör tamamen bir birlik içinde çalışıyorlar. Onun dışında sürdürülebilirlik için bence akıllı şehirlerin çıkış noktası sürdürülebilirlik. Çünkü eğer bu şekilde dünyamızı ve şehrimizi yaşadığımız küçük mahalleleri tüketmeye devam edersek yakında hiçbir şeyimiz kalmayacak. Bu yüzden bireysel bazda yapacağımız bazı şeyler, yönetimden gelen şeyler gerek aşağıdan yukarı olsun gerek yukarıdan aşağı olsun gelen talepler arz ediliyor kamu tarafından. O yüzden çok şanslıyız, ama almamız gereken daha da çok yol var o yüzden de çalışmaya çok sıkı bir şekilde devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Advantech akıllı video uygulamaları daha çok hangi alanlarda kullanıyor?

Advantech akıllı video uygulamaları daha çok hangi alanlarda kullanıyor?

Cem Çelik Tarih : 02 Ekim 2015

Lima Endüstriyel Bilgisayar Genel Müdürü Cem Çelik, Advantech akıllı şehirler genelinde geliştirilen akıllı video uygulamalarını ve uygulamanın daha çok hangi alanlarda kullanıldığını Wise TV’ye anlattı.

Akıllı video uygulamalarının güvenlik, ulaşım vb. gibi birçok alanda olmazsa olmaz bir veri durumunda olduğuna dikkat çeken Çelik: “16 yıldır distribütörlüğünü yaptığımız Advantech akıllı şehirler genelinde çözüm üretme kararı vermiş durumda. Birkaç senedir de stratejiyi uyguluyor. Stratejilerin önemli parçalarından biri olan akıllı video artık güvenlik, ulaşım gibi birçok alanda olmazsa olmaz bir veri durumunda. Eskiden sadece kaydedilen bu veri akıllı video uygulamaları sayesinde bir analizden geçilerek direk kullanılabilir veriye dönüşmekte. Eskiden belki bir takım sensörler ile sağlanan otoparkın boş ya da dolu olmasını video verisini analiz eden bir uygulama akıllı video uygulaması otopark uygulaması olarak çalışabilir. Mağazalara giren insan sayısını eskiden sensörler ile sayıyorduk şimdi ise cinsiyeti, yaş grubu, ve ilgilendiği reyonları dahi yine akıllı video uygulamaları ile takip edebiliriz. Advantech’in başlangıcından beri ürettiği çözümler aslında donanımsal platformlardı fakat donanım platformlarında öncelikle sektöre uygun uyarlanması yani akıllı video uygulamalarının zorlu koşullarda çalışabileceği yapılara, kılıflara sokulmasını sağladı. Şu anda da bu donanımları uygun video analiz yazılımlarıyla akıllı video uygulamaları ile bütünleştirmektedir” şeklinde konuştu.